Žeruchová nátierka

Žeruchová nátierka

Ako sa blíži jar, tak mám čím ďalej, tým väčšiu chuť na čerstvú zeleninu. Najčerstvejšie sa teraz dajú dopestovať klíčky za oknom, tak sa mi to zelenie žeruchou, pažítkou a brokolicovými klíčkami. A práve zo žeruchy sa mi dnes podarila parádna nátierka na chlebík, konečne nová „neokukaná“ chuť. Ja som si na ňu dala ešte plátok kozieho syra. Dokonalé.

Žeruchou teraz sypem všetko. Je to výborný zdroj vitamínu C, železa. Tradične sa žerucha používala na liečbu kašľa, astmy (má protizápalové účinky), semienka opravujú pečeň, dokonca sa dávali na urýchlenie hojenia zlomenín. Pri testoch sa zlomené nôžky zajacov v skupine so semienkami žeruchy skutočne omnoho rýchlejšie hojili ako u zajačikov bez žeruchy.

Na nátierku budeme potrebovať:

250 g lučiny (ja som použila kozí čerstvý syr)

3 na jemno nastrúhaný mrkvy (160 g cca)

štipka soli (pre dospelákov dve)

hrsť žeruchy

zázvor

 

  1. Je to jednoduché. Všetko spolu zmiešame. Pre staršie deti a dospelákov dochutíme pomazánku pár kvapkami zázvoru.

 

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/262914046_A_Review_Article_Lepidium_Sativum_Garden_cress

 2 thoughts on “Žeruchová nátierka”

  • Skvelý spôsob ako deťom nenápadne zapracovať do nátierky čerstvú mrkvičku. Nenamietal ani náš 2,5 ročný slabý jedák, dokonca zjedol viac chlebíka ako zvyčajne 🙂 Pripravovala som spolu so zázvorom, vôbec mu neprekážal, spoločne s naozaj najemno postrúhanou mrkvou podčiarkol chuť nátierky. Jednoduchý a rýchly recept, určite doporučujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *