Jemný cviklový krém pre deti

Jemný cviklový krém pre deti

Cvikla je superfood. Má množstvo úžasných účinkov na naše telo: napomáha správnej funkcii pečene a vylučovaniu toxínov z tela, obsahuje veľa železa, draslíka a magnézia. Dokonca jej konzumácia pred tréningom napomáha k lepšej výdrži. Farbivo červenej repy betanín je skúmané pre svoje protinádorové účinky. Často sa práve repa nesprávne kombinuje s mrkvou a jablkom, hlavne pri odšťavovaní – obľúbená je kombinácia mrkva, červené jablko a cvikla.

Červené farbivo v jablkách (antokyanín) blokuje benefitné protirakovinové účinky repy. Pri odšťavovaní, v šalátoch alebo pri príprave polievok preto nepoužívame zeleninu alebo ovocie zafarbené týmto farbivom: červená kapusta, redkvička, brusnice, maliny, ostružiny. Namiesto jabĺčka môžeme použiť zelené jablko.

Pre anemické deti je však dôležitá práve z dôvodu vysokého obsahu železa. Práve preto som pripravila recept na polievočku, kde mrkva, zemiaky a zelené jabĺčko zemitú chuť cvikle potlačia a umeocot (výborné zdravé dochucovadlo polievok, dressingov a omáčok), jablko a/alebo šťava z kyslej kapusty napomôžu lepšiemu vstrebaniu železa z cvikle.

 

Jemný cvikľový krém pre deti

4 stredné mrkvy

2 stredné cvikle

4 stredné zemiaky

1 zelené jablko

600 ml zeleninového vývaru

1 lyžica ghí

štipka soli

umeocot, šťava z kyslej kapusty

 

Mrkvu, cviklu, ošúpané zemiaky nakrájame na menšie kocky a opražíme na ghí. Zalejeme horúcim zeleninovým vývarom, pridáme štipku soli a varíme cca 15 – 20 minút až do úplného zmäknutia zeleniny. Na posledné minúty pridáme neošúpané jablko, ktoré varíme čo najmenej kvôli zachovaniu vitamínu C, aspoň do čiastočného zmäknutia. Rozmixujeme.

Polievku dochutíme 2 – 3 lyžicami umeoctu (pre deti menej) a trochou šťavy z kyslej kapusty. Dozdobíme tekvicovými semiačkami, ktoré sme opražili nasucho bez tuku a zastriekali sójovou omáčkou (naj je Tamari).

Cvikľovú polievočku nedochucujeme mliečnymi výrobkami, ako je šľahačka, kyslá smotana, jogurt, ako je tomu zvykom. Vápnik z mliečnych výrobkov totiž blokuje vstrebávanie železa.

 1 thought on “Jemný cviklový krém pre deti”

  • Jedna z najlepsich polievok,ake som kedy jedla?fakt mnamka?
    Idem postupne skusat dalsie recepty,lebo su rychle chutne jednoduche a pri malych detoch take jedla potrebujem varit?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *